Barborka nezapomíná

1. 11. 2019

Jedním z kořenů, k nimž se Stonavská Barborka hrdě hlásí a který ji odlišuje od ostatních soutěží, je sounáležitost s hornictvím a hornickými tradicemi. Koneckonců právě sv. Barbora, patronka naší soutěže, je patronkou horníků. 

Na sklonku roku 2018, pár dnů po skončení 12. ročníku Stonavské Barborky, došlo v podzemí jednoho ze stonavských hlubinných dolů k tragickému neštěstí, při němž ztratilo 13 horníků své životy. Otcové rodin, synové, kamarádi, známí sfárali na svou další šichtu do podzemí, ale tentokrát, pouhé čtyři dny před Vánocemi, už nevyfárali zpět nahoru, pozemské slunce pro ně navždy přestalo svítit. Zůstala bolest, pláč, žal, prázdnota… Příroda tedy opět ukázala svou sílu a také to, že své poklady nedává zadarmo. Jak se již v hornictví stalo mnohokrát, její černé zlato bylo bohužel vykoupeno také lidskou krví.

Stonavská Barborka ale nechce zůstat mimo toto smutné dění. Připojíme se ke všem, kteří si v těchto dnech budou připomínat tuto smutnou událost, a přispějeme ke vzpomínce na 13 zesnulých horníku způsobem sobě vlastním. Rozhodli jsme se uspořádat pietní koncert, který bude důstojným vyvrcholením celé soutěže a který se tentokrát uskuteční v evangelickém kostele ve Stonavě. Místo koncertu bylo zvoleno záměrně, při východu z kostela totiž nelze na protilehlém horizontu přehlédnout Důl ČSM, kde k tragédii došlo.

Nezapomeneme na oběť, kterou  tito muži položili na oltář hornictví, a pokloníme se jejich památce v tiché vzpomínce.

 

Josef Melnar

ředitel festivalu

 

 Zpět

Partneři


Generální partnerZa finanční podpory
DALŠÍ PARTNEŘI

Informace o soutěži:
+420 799 511 303, +420 597 723 013, office@stonavskabarborka.cz
© 2018 Stonavská Barborka, z.s. | Mapa webu